Shure SLX24/SM58 Handheld Wireless System
Tax included
In Stock
Delivery availability
Invalid Zip code
Yes No
No
  • Estimated dispatch time:
  • Shipping - Purchase before and it will be dispatched before Friday, 15 May, 2026
Close
Features
SLX2/SM58 Handheld Microphone/Transmitter
  • Pneumatic shock-mount system cuts down handling noise
  • Effective, built-in spherical wind and pop filter
  • Supplied with break-resistant stand adapter which rotates 180 degrees
  • Legendary Shure quality, ruggedness and reliability
  • Cardioid (unidirectional) dynamic
  • Frequency response: 50 to 15,000 Hz
  • Automatic Transmitter Setup
  • Backlit LCD with timeout feature
SLX4 Receiver
  • Automatic Frequency Selection
  • Automatic Transmitter Setup
  • 960 Selectable frequencies across 24 MHz bandwidth
  • Detachable 1/4 wave antennas
  • Microprocessor-controlled diversity
  • RF presence LED
  • 5-segment audio meter
  • Multi-function, backlit LCD
  • Low battery indicator
  • Frequency and power lockout
  • Rugged metal chassis
  • Volume control on rear of unit
  • 1/2 rack design
  • Furnished rack hardware
  • Non-slip bumpers for use out of rack
  • XLR and 1/4" outputs
Specifications
Simultaneous Systems Per Band Up to 12
System: Analog/Digital Analog
System: Frequency Range 572-596MHz
System: Operating Range 300 ft. Line-of-sight
System: Frequency Response 45Hz-15kHz
System: Microphone Included Yes
System: Channel Selection Auto
Microphone: Type Dynamic
Microphone: Polar Pattern Cardioid
Microphone: Frequency Response 50Hz-15kHz
Transmitter: Form Factor Handheld with Mic Capsule
Transmitter: Dynamic Range >100dB (A-weighted)
Transmitter: Mute Feature Yes
Transmitter: Battery Type 2 x AA
Transmitter: Battery Life >8 hours
Transmitter: Dimensions 10" x 2"
Transmitter: Weight 0.64 lbs.
Receiver: Antenna Type Detachable
Receiver: Rackmountable Yes
Receiver: Rack Spaces 1U (half-rack)
Receiver: Front Panel Display Yes
Receiver: Displays Backlit LCD
Receiver: Outputs 1 x XLR, 1 x 1/4"
Receiver: Dimensions 1.65" x 7.75" x 5.27"